Ballina BLOG Faqe 2

BLOG

Gazeta shqiptaro - amerikane “Illyria" u themelua në New York, në qershor 1991, duke simbolizuar agimin e një epoke të re në historinë e shqiptarëve të Amerikës. Ajo synonte të ndihmonte në pavarësimin e Kosovës, në fitoren e demokracisë...
Pasditen e datës 6.05.2018 Tirana festoi ditëlindjen e “Mbretëreshës” së këngës shqiptare, Nexhmije Pagarusha.  Me rastin e 85 vjetorit të ditëlindjes së zonjës së madhe të këngës, Nexhmije Pagarusha, "Nderi i Kombit", presidenti amerikan Donald Trump i ka akorduar...
Një shqiptare është cilësuar si gruaja më e bukur e të gjitha kohërave. Ajo është Fevzia Fuat Ali, bija e mbretit Fuad të Egjiptit, i dinastisë shqiptare, grua e shahut të Iranit, Muhamed Reza Pahlavi.Ajo konsiderohej si një figurë...
Ja, ra mbrëmja. Ti s'je më. Ku ke shkuar? Unë s'e di. Ne u prishëm për hiçgjë, edhe gjatë do mbajmë mëri. Do harrohen telefonat, nëpër pellgje sytë do na thahen. Si prelud do bjerë nga qielli, një dëborë... kristal i bardhë. Dhe kështu, gjersa një ditë, të...
Franz Vezuli djali i kompozitorit të shquar shqiptar Aleksandër Vezuli është fituesi i çmimit të parë si krijuesi më i mirë i programeve kompjuterike. Ai është shpallur fitues ndër 300 inxhinierë të kompanisë së tij që punojnë në Amerikë...

KUSH JAM UNË?

Nga ai moment kur ti përkushtohesh me dashuri pas dijes, po nga ai moment je "anëtarë" i filozofisë. Ti bëhesh Filozof. Vetë Filozofia si shkencë nënkupton dashurinë e sinqertë ndaj dijes dhe asaj që duhet t`i shërbejë individit dhe...
Sugjeroi:Stefanos Petrou
Kemi folur shpesh për rolin që kanë luajtur shqiptarët në Perandorinë Osmane. Numërohen në fakt një gjeneratë e tërë shqiptarësh që drejtuan Perandorinë Osmane që ndërtuan Stambollin por asnjëherë nuk kemi folur për rolin e grave në Perandorinë Osmane....