Botime & Autorë

Dritëro Agolli (13 tetor 1931 - 3 shkurt 2017) Ishte poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar. Që nga viti 1973 ai ishte kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe të Artistëve të Shqipërisë.  Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931 në Menkulas të Rrethit të Devollit afër Korçës dhe u...
Çdo njeri që kalon në jetën tonë është i veçantë, lë gjithmonë një pjesë të jetës së vet te ne dhe gjithë jetën merr diçka nga jeta me vete, dikush merr shumë e dikush pak, por askush nuk ik...
Gerina Mullaj është shkrimtare, poete dhe publiciste shqiptare. Ka lindur në qytetin e Korçës në vitin 1992. Filloren e ka kryer në shtetin grek prej nga ka marrë edhe shtetësine greke krahas asaj shqiptare. U kthye në Tiranë pë të perfunduar shkollimin e...
Ja, ra mbrëmja. Ti s'je më. Ku ke shkuar? Unë s'e di. Ne u prishëm për hiçgjë, edhe gjatë do mbajmë mëri. Do harrohen telefonat, nëpër pellgje sytë do na thahen. Si prelud do bjerë nga qielli, një dëborë... kristal i bardhë. Dhe kështu, gjersa një ditë, të...
  "Nanave Shqiptare" vargje të shkëputura nga libri "Këngë malli dhe historie" me autor Shaban Nokshiqi i cili kërkon të kujtohet si emblemë krenarie e vendit të vet. Kryefjala e tij është Atdheu, fjalët më të dashura të tij Nokshiq, Plavë...
Çdo epokë historike e trajtueme nga kushtet ekonomike e shoqnore që e kanë parakalue e që  jetojnë bashkarisht me te, shkakton lindjen e një vargu të gjatë fenomenesh, të cilat n'anë tjetër ushtrojnë një veprim ngadalësues ose shpejtues mbi zhvillimin...
Në ekspozitën e dhjetorit në Tiranë, ndryshe nga vitet e tjera, artisti Agim Sulaj rikthet në atdhe, tek “rrënjët” siç i pëlqen të thotë, të prezantoj tre ekspozita.  Ekspozita e  parë - Janë 30 vizatimet e kohës së Liceut, që...
Arlinda Çausholli është gazetare, publiciste dhe eksperte e njohur komunikimi, me një përvojë 20-vjeçare. Karrierën e saj e filloi në gazetari në vitin 1993 me "Gazetën Shqiptare" dhe më pas me agjensinë amerikane të lajmeve, "Associated Press", në periudhën...
Libri i fundit, vëllim me poezi "SHPIRT TIRANSI" i poetit Bedri Alimehmeti botuar në Kumanovë të Maqedonisë së Veriut nga shtëpia botuese "IDRIZ SEFERI" përmban 39 poezi dhe 4 poema. Në epiqendër të të gjitha poezive dhe poemave është...