Ballina Diaspora

Diaspora

Aktori simpatik Xhevat Limani, duke e konsideruar masën e popullit një forcë të madhe shoqërore, rrëmben prej tij magjinë e artit dhe krijon veprën e tij të figuruar aq mirë të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeut në një poemë...
Xhozef DioGuardi apo Joseph J. DioGuardi lindi më 20 shtator të vitit 1940, është politikan amerikan me origjinë arbëresh-shqiptare nga Italia (Katundi, Kampanja). Sipas DioGuardit ai vjen nga një familje e ushtarëve të Skënderbeut të cilët kishin ndihmuar Mbretërinë e...
Në takimin e Rrjeteve të bizneseve të Evropës dhe Amerikës në Paris nën mikëpritjen e Rrjetit të Bizneseve shqiptare të Francës me Kryetar Hazis Vardar. Shkëmbim për konkretizimin e zgjerimit të bizneseve të Rrjeteve dhe organizime të nivelit të lart...
Mikpritje dhe duartrokitje, përgëzime shoqëruar me lot, përqafime, skandime dhe uluritje duke përjetuar katarzën e Motit të Madh përmes poemës dramatike GJERGJ KASTRIOTI SKËNDERBEU me autor, regjisor dhe aktor: Xhevat Limani. Fluturimi nga New York-u për në Romë mbrëmjen e...
"Artisti i Shquar" - aktori, regjisori, dramaturgu, shkrimtari Xhevat Limani, ka lindur më 1 janar 1953 në Fierishtë (Strugë). U diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura në Prishtinë. Mbi tridhjetë vite punoi në teatrin shqiptar në Shkup. Ka...
Shoqata e Artistëve Shqiptarë të Kroacisë - DEA, në Zagreb, ditën e shtunë më datë 3 nëntor 2018 në sheshin At. Andrije Kačić Mioshić, nën kujdesin e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Republikën e Kroacisë dhe me ndihmën...
Gjergj Kastrioti Skënderbeu i mbledh shqiptarët në Vatikan. Më datë 19 nëntor, një grup prej rreth 200 vetësh, shoqëruar nga kardinali Ernest Simoni, nga autoritete kishtare e civile, u pritën në audiencë nga Papa Françesku, me rastin e Vitit...
Gjatë ditëve të nëntorit patëm mundësinë të takonim një ndër shefat tashmë me famë ndërkombëtare, fitues i disa çmimeve dhe shumë shqiptarë i bën krenarë, për më tej është edhe shembull frymëzimi, ai quhet Shef  Ravajol Jorgo Hasani.  Intervista e zhvilluar...
Kultura Shqiptare shkëlqen për së treti herë me radhë në Karnavalin e Kulturave në Berlin Kreuzberg. Para gjysmë milioni shikuesve u prezantuan valle tradicionale, veshje të rajoneve të ndryshme nga trojet shqiptare, muzikë tradicionale dhe moderne. Një mënyrë e...
Të nderuar bashkëkombas, kudo që jeni Ndjej një obligim të madh, madje detyrim ndaj jush që t’ ju falenderoj për interesimin, përkrahjen dhe mbështetjen e parezervë që e keni manifestuar ndaj meje, që nga momenti i kumtit për meçin tim...