Diaspora

Franz Vezuli djali i kompozitorit të shquar shqiptar Aleksandër Vezuli është fituesi i çmimit të parë si krijuesi më i mirë i programeve kompjuterike. Ai është shpallur fitues ndër 300 inxhinierë të kompanisë së tij që punojnë në Amerikë...
Xhozef DioGuardi apo Joseph J. DioGuardi lindi më 20 shtator të vitit 1940, është politikan amerikan me origjinë arbëresh-shqiptare nga Italia (Katundi, Kampanja). Sipas DioGuardit ai vjen nga një familje e ushtarëve të Skënderbeut të cilët kishin ndihmuar Mbretërinë e...
Në këto kohë të vështira pandemie që po mbizotëron botën, vjen një lajm i mirë nga bashkëkombasit tanë, krijimi i platformës së parë arsimore pa pagesë për shqiptarët kudo ato ndodhen nëpër botë. Themeluesi i saj  quhet Faton Limani....
Shoqata e Artistëve Shqiptarë të Kroacisë - DEA, në Zagreb, ditën e shtunë më datë 3 nëntor 2018 në sheshin At. Andrije Kačić Mioshić, nën kujdesin e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Republikën e Kroacisë dhe me ndihmën...
Gëzuar Datëlindjen "Zëri i Amerikës" për Shqiptarët! - Shërbimi Shqiptar i "Zërit të Amerikës" shënon 75 vjetorin e transmetimit të parë të gjuhës shqipe Biberaj : “Mirënjohje kolegëve të Shërbimit Shqip dhe te gjithë gazetarëve që kanë pasur fatin dhe...
Aktori simpatik Xhevat Limani, duke e konsideruar masën e popullit një forcë të madhe shoqërore, rrëmben prej tij magjinë e artit dhe krijon veprën e tij të figuruar aq mirë të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeut në një poemë...
Për familjen e Durazzo-ve, një prej familjeve më të lavdishme të diasporës shqiptare deri më sot, është shkruar dhe më parë. Të mërguar që më 1387-n nga Durrësi drejt "Felix Italia", gjatë rrugës nëpër Adriatik, në Mesina ata u...
Bob Doll, ish udhëheqësi i shumicës, senatori me kohë më të gjatë në Senat, ish-senatori i Kansasit, ish kandidati për president të SHBA, miku i madh i shqiptarëve, ish "Ambasador Nderi i Kosovës" në Washington nga Presideni Rugova mori...
Rita Ora anjëherë nuk e ka fshehur prejardhjen e saj dhe dashurinë që ka ndaj Kosovës. Së fundmi ajo ka postuar disa fotografi në vitin kur u emërua nga ish-presidentja e vendit Atifete Jahjaga si "Ambasadore Nderi e Kosovës", ndërsa...
69 vite pas vdekjes eshtrat e Mid’hat Frashërit, nga Nju Jorku dërgohen në Shqipëri. 110 vjetori i Kongresit të Manastirit drejtuar prej Mit'hat Frashërit, përmbush edhe amanetin e një prej mendimtarëve të mëdhenj të Kombit Shqiptar, për t’u prehur në...