Diaspora

Më 2 korrik, eurodeputetja e parë shqiptare në Parlamentin Evropian, Arba Kokalari ka filluar zyrtarisht detyrën. Arba Kokalari, e cila jeton në Stokholm të Suedisë është shqiptarja e parë që në zgjedhjet e Majit ka fituar një ulëse në...
Shën Tereza është një prej personaliteteve më të mëdha të kombit shqiptar. Madje një nga pesonalitetet më të mëdha botërore të shekulli XX. Shën - Nënë Tereza u lind në një familje shqiptare me emrin Agnes (Anjez) Gonxhe Bojaxhiu...
Këngëtari dha kantautori i talentuar shqiptar Ermal Meta arriti të marrë çmimin më të madh të muzikës italiane duke fituar vendin e parë në "Sanremo 2018".  Ermal Meta ka shkruar këngë për emra të njohur të muzikës italiane si Patty...
"Ecolog" i Lazim Destanit dhuron mijëra kompjutera-tabletë për fëmijët e familjeve në nevojë. Përpjekjet për t’i dalë në ndihmë popullatës sonë në këtë periudhë pandemie janë obligim i secilit që e ka këtë mundësi dhe ato po inkurajojnë gjithnjë e...
 Artistja shqiptare, Dua Lipa, u vlerësua me tre çmime në "LOS40 Music Awards", më 4 nëntor 2018 në Madrid (Foto: Juan Naharro Gimenez/Getty Images/Guliver) Tre çmime! Artistja më e mirë me albumin dhe këngën më të mirë "New Rules" Trofetë që ajo...
2 mars 1444 🇦🇱️ Besëlidhja e Lezhës. Urime të gjithëve ju Vëllezër dhe Motra Shqiptarë! Gëzuar 2 - Marsin 574 vjetorin e Kuvendit të Besëlidhjes së Lezhës dhe bashkimit të parë politik, ushtarak, ekonomik dhe kombëtar të Popullit Shqiptar me në...
29-vjeçari do të nderohet të mërkurën me titullin “Ëngjëlli mbrojtës”, pasi shpëtoi nga një sulm 20 fëmijë. Ai kishte shpëtuar fëmijët teksa luanin në një shesh lojërash, kur një grua i ka ndjekur fëmijët, duke tentuar t’i godasë ata. Shqiptari...
"Rrjeti i bizneseve të diasporës shqiptare" është një organizatë joqeveritare dhe jofitimprurëse që kryen veprimtari në interes të të gjitha rrjeteve të saj anëtare të regjistruara në vendet ku veprojnë. Ky rrjet, qëllimi i të cilit është mjaft i nevojshëm...