Ballina Personalitete të Shquara

Personalitete të Shquara

Të nderuar bashkëkombas, kudo që jeni Ndjej një obligim të madh, madje detyrim ndaj jush që t’ ju falenderoj për interesimin, përkrahjen dhe mbështetjen e parezervë që e keni manifestuar ndaj meje, që nga momenti i kumtit për meçin tim...
PËRKUJTOHET AGIM RAMADANI "KATANA", "FENIKSI", NË 20 VJETORIN E RËNIES HEROIKE - PËR TË MOS VDEKUR KURRË!Agim Ramadani lindi më 3 Maj 1966 në Zhegër të Gjilanit. Vdiq heroikisht më 11 Prill 1999 te vendi i quajtur Rrasa e Zogut,...
Trajneri i xhudos, Driton Kuka në një postim në rrjetin e tij social, Facebook ka bërë të ditur se xhudistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, ka fituar një tjetër medalje të artë në Duseldorf të Gjermanisë. Kelmendi ka mposhtur me ippon kundërshtaren...
Anastas Kristofori ka lindur më 28 Nëntor të vitit 1943 në fshatin Vuno të rrethit të Vlorës. Pas mbarimit të studimeve të larta në "Institutin e Lartë të Arteve" sot "Akademia e Arteve" në vitin 1970, fillon punën me...
  Kompozitori Tish Daija “Artist i Popullit”, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, u lind më 30 Janar 1926 në Shkodër, në një familje patriote. Pa mbushur moshën shkollore,...
Inva Mula është këngëtare soprano shqiptare me famë ndërkombëtare. Ka lindur në Tiranë më 27 qershor 1963. Babai i saj Avni Mula shqiptar nga Gjakova dhe nëna Nina Mula ruse ishin gjithashtu këngëtarë në opera. Ajo filloi karrierën e sopranos në një moshë shumë të...
Prof. Anton Çetta, lindi më 03.01.1920 në Gjakovë, po atë vit familja e tij u shpërngul për në Tiranë, ku ai ka kryer edhe  shkollën  fillore. Shkollën e mesme e ka kryer në Liceun e Korçës, ku asokohe studionte elita intelektuale...
Boksieri Erzen Rrustemi u lind më 07.10.1983 në Zhegër të komunës së Gjilanit nga baba Halili dhe nëna Ismetja.  Shkollën fillorë katër klasëshe e mbaroi në fshatin Zhegër në vitin 1994, vit kur edhe u shkëput nga vendlindja për...
Kur flitet për të, përdoren në një frymë shumë epitete si: "Bilbili i Kosovës", dikush "Mbretëresha e Këngës Shqipe", dikush tjetër "Primadona e Melosit Popullor", "Ema Sumak Shqiptare", "Madam Baterflaj", "Fyti i Kristaltë",  e të tjera, e të tjera.  Rëndësia...