Ballina SHQIPËRIA A e dini se?

A e dini se?

Informacione/Kuriozitete nga Shqipëria

  Pikërisht sot, përkujtojmë datën e lindjes së perandorit Konstandin, i cili lindi më 27 shkurt të vitit 273 në qytetin Naissus (Nishi i sotëm). Para se të kalojmë tek pjesa e një historiku të shkurtër për perandorin Konstandin, le të...
Pozita gjeografike e trevave shqiptare, shumëllojshmëria e peizazheve gjeografike pasuria bimore, relievi i copëtuar dhe pasuria ujërave të brendshme dhe bregdetare kanë krijuar kushte për zhvillimin e një bote shtazore të pasur dhe të larmishme, tokësore dhe ujore. Bota shtazore...
Premiera e dokumentar-filmit “Triumph” triumfoi dje në Cìneplexx, TEG. Shumë të ftuar pjesëmarrës në këtë premierë u drithëruan gjatë shfaqjes së dokumentarit. Shumë urime iu shprehën organizatorëve dhe kryesisht regjisorëve. Kreshnik Jonuzi dhe Luftar Von Rama regjìsorët e filmit “Triumph”...
1. Lagjja e parë e Tiranës ishte ajo e Bamit. 2. Xhamia në qendër të Tiranës, e quajtur Xhamia e Ethem Beut, filloi të ndërtohej më 1789 nga Molla beu i ardhur prej Petrelës dhe u përfundua më 1821 nga i biri, Haxhi Et’hem...
Çlirimi i Tiranës është një nga momentet historike të historisë moderne të Shqipërisë. Forcat e Brigadave që luftonin në kryeqytet i vazhduan pandërprerë sulmet e tyre për asgjësimin e armikut të rrethuar dhe në mëngjesin e 16 nëntorit u...
Në këtë ditë ne ju nderojmë ju për punën e kontributin tuaj të madh që keni dhënë, jepni e do të jepni për mësimin e gjuhës sonë të pastër shqipe të asaj gjuhe që na e lanë amanet të...
Çdo komb ka një "Hero Kombëtar". Por rrallë i ndodh një vendi kaq të vogël si Shqipëria të ketë për të tillë, një figurë si Gjergj Kastriot Skënderbeun. Jo thjesht se për 25 vjet ai e ktheu Shqipërinë në...
Nëse ende nuk keni vizituar muzetë apo sitet arkeologjike, që ndodhen pranë qytetit tuaj apo kudo në Shqipëri, kjo është dita!Muzetë dhe parqet arkeologjike në të gjithë vendin, hapin dyert për vizitorët. Në Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve, në 18...
Çdo 5 Maj përkujtohet dita e Dëshmorëve të Atdheut, Dëshmorëve të Kombit siç jemi mësuar ti quajmë. Dita e Dëshmorëve u vendos të jetë 5 Maji 1942, dita kur  u vra nga fashistët, Qemal Stafa, i ri komunist aktivist i luftës...
Alfred Bualoti lindi në Tiranë në vitin 1953. Është një aktor dhe menaxher i njohur teatri, drejtues i festivalit të parë ndërkombëtar të teatrit në Shqipëri, “Butrinti 2000”. U diplomua si aktor nga Instituti i Lartë i Arteve, në Tiranë,...