Ballina Uncategorized

Uncategorized

"Artisti i Shquar" - aktori, regjisori, dramaturgu, shkrimtari Xhevat Limani, ka lindur më 1 janar 1953 në Fierishtë (Strugë). U diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura në Prishtinë. Mbi tridhjetë vite punoi në teatrin shqiptar në Shkup. Ka...
"Nana përcjell vajzën" njëra nga këngët më të veçanta të kanagjegjit mbetet projekti më i veçantë nga këngëtarja e shquar e muzikës popullore Shkurte Fejza dhe vajza e saj e talentuar Gresa Behluli, "Sonte unë oj nanë po shkoj...
Aktori i madh, i papërsëritshmi, Luftar Paja, i përfshirë pothuaj në të gjitha zhanret është njohur dhe ka spikatur më së shumti në humor, aty ku ka rrëmbyer edhe zemrat e artdashësve shqiptar kudo që jetojnë. Luftar Paja është një...
Për herë të parë në Shkup koncert me artistët e shquar MERITA HALILI DHE RAIF HYSENI Ansambli i studentëve, Montclair University, USA dhe Grupi “KASTRIOTËT” tek Sheshi “SKENDERBEU”, Çarshia e Vjetër, Shkupmë datë 3 korrik 2019,  ora 21:00 Burimi:Sermine Purrini 
                                                                             ...
“Patriotizëm është të bësh më të mirën për vendin dhe ta duash atë me sjellje.” Arben Kola "Al-Ben Guide"
Regjisor dhe dramaturg i njohur, Mihal Luarasi është një nga emrat e vlerësuar të teatrit shqiptar. Vepra të suksesshme në skenë mbajnë emrin e tij, dhe siç pohon dhe vetë pasionin për artin e ka pasur që në vogëlinë...
Një nga Zonjat e Mëdha të teatrit shqiptar, Margarita Xhepa lindi më 2 prill 1932 në Lushnje, Shqipëri.  Në maj 2004 u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar, për të shkëlqyer në dramën "Streha e të harruarve", një tjetër...