Ballina SHQIPËRIA

SHQIPËRIA

Elina Xhengo, atletja nga Korça është shpallur kampione bote në hedhje shtize. Ajo prej vitesh jeton familjarisht në Greqi, ndaj dhe në vendin fqinj e kanë bindur për të garuar si atlete greke. Rekordi botëror prej 63.34m është vendosur...
Patriot demokrat i shquar, një nga ideologët përparimtarë të Rilindjes Kombëtare dhe një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit. Lindi në Frashër (Përmet) në familjen e një spahiu të vogël të deklasuar; vëllaj i madh...
Vaskat e gurit në Ndërlyse, jane formacione shkëmbore të krijuara nga prurjet e bollshme të ujit të lumit të zi që zbret nga fshati Kaprre. Në fshatin Kaprre ky ujë krijon Syrin e Kaltër, një bukuri e natyrës që...
Për Ditën Botërore të Vlerave të këtij viti datë 15 Tetor është zgjedhur tema “Vlerat në Veprim”, në këtë kohë kur kriza e koronavirusit ka shpërthyer kudo në botë dhe ne po përballemi me çështje jete a vdekje që...
29-vjeçari do të nderohet të mërkurën me titullin “Ëngjëlli mbrojtës”, pasi shpëtoi nga një sulm 20 fëmijë. Ai kishte shpëtuar fëmijët teksa luanin në një shesh lojërash, kur një grua i ka ndjekur fëmijët, duke tentuar t’i godasë ata. Shqiptari...
Sjellja shqiptare (popull, qeveritarë, klerikë fetarë, forca politike dhe ushtarake) ndaj hebrenjve filloi të bëhej e njohur përtej kufijve të Shqipërisë pas vitit 1990, kur kongresmeni amerikan Tom Lantos (një hebre hungarez që i pat mbijetuar holokaustit) dhe ish-kongresmeni...
Studentët e Shkollës Teknike "Harry Fultz" në Tiranë me moton e tyre të famshme: "Kush rri, ndryshket!". Viti 1929. Students of the Technical School "Harry Fultz" in Tirana with their famous motto: "If we rest we rust" (1929). Burimi:B. Ternova /Përshtati...
Eleni Foureira ishte një nga këngëtaret shqiptare që mori pjesë në Eurovizion dhe nuk u ndal para asnjë paragjykimi për origjinën e saj. Ajo përfaqësoi Qipron këtë vit dhe mundi të zinte vendin e dytë. Në një intervistë, këngëtarja...
Miratohet krijimi i regjistrit shtetëror të mësuesve të gjuhës shqipe dhe çertifikata për nxënësit në Diasporë Këshilli i Ministrave ka miratuar propozimin e ministrit të Shtetit për Diasporën për krijimin e regjistrit shtetëror të mësuesve të gjuhësh shqipe në bazë...