Ballina Personalitete Shqiptare

Personalitete Shqiptare

Datë 17 tetor 2019 organizata ALVA – Albanian Values – Vlerat Shqiptare pjesë e komunitetit global World Values Day në “Ditën Botërore të Vlerave Shqipëri – World Values Day Albania” vlerëson "Ermira Pirdeni CEO “ASAG” për modelin frymëzues të...
Gjergji erdhi nga drita, i dha dritë perdes së kinemasë, ju përcolli përvojën e tij studentëve të tij dhe kur vendosi të ulë perden e tij në këtë epilog të trishtë, la kaq shumë dritë me artin e tij. Skenarist...
Majlinda Kelmendi fiton medaljen e artë në Izrael Medalja e parë për vitin 2019700 pikë Olimpike për Tokyo 2020Katër fitore me IpponFinalja u fitua për 36 sekonda https://youtu.be/So_ASJfTxcM Majlinda Kelmendi e ka nisur në mënyrën më...
Prof. Dr. Isuf Dedushaj lindi në fshatin Vuthaj –  më 10 tetor 1951. Shkollën fillore e mbaroi në Vuthaj dhe Guci. Gjimnazin e kreu në Pejë, kurse Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë në mars të vitit 1976. Fillimisht punoi në...
Në eventin e organizuar me rastin e "Vitit të Skënderbeut", "Teatri Shqiptar në Amerikë" LNPSHA "PEGASI" në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar organizuan prezantimin analitik të poemës dramatike "Gjergj Kastriot Skënderbeu" i regjisorit, aktorit, dramaturgut dhe poetit Xhevat Limani. Këtë vepër dramaturgjike-poetike, në...
Për herë të parë në historinë e Eurovisionit dhe si asnjëherë më parë tre shqiptarë janë finalistë të këtij edicioni "Eurovision 2018", që mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Përfaqësuesi i “Shqipërisë” në “Eurovision” ylli i muzikës shqiptare Eugent Bushpepa me...
Zhytja – kjo ndjenjë drithëruese e përshkon tej për tej në çdo çast të jetës, është pasioni i madh shpirtëror i tij. Rekreacioni, i cili lidhë bashkimin e gëzimit dhe njëkohësisht hidhërimin, por duke përjetuar edhe mrekullitë që mban...