“Festivali i Këngës” shënoi edicionin e tij të 56-të. Funddhjetori, ashtu sikur në vitin e largët 1962 kur kënga e lehtë shqiptare nisi sëpari rrugën e saj në Radio Tirana. I mbajtur në sallën e Institutit të Lartë të Arteve, Festivali i Parë kishte si udhëheqës artistik kompozitorin Abdulla Grimci dhe regjisor ishte Luigj Gurakuqi. Kënga e parë e kënduar në këtë Festival e sigurisht e para e të gjithë këngëve, është ajo me titull “Këndoj” e kompozuar dhe interpretuar nga Avni Mula. Në këtë edicion të parë u ndanë dy çmime të treta dhe tre të dyta. Ndonëse nuk pati një këngë fituese, vlerësime u bënë për këngëtarët mes të cilëve këngëtarja e madhe Vaçe Zela me çmim të parë. Të gjithë kujtojmë këngën e interpretuar prej saj “Si sot një vit më parë jam martuar, dhe të lumtur rrojmë ne”. Titullohet “Fëmija i parë” që njihet bashkë me “Lemzën” apo “Erën pranverore” si refrene në buzët e të gjithëve ne … kështu mori jetë dhe nisi udhën e vet, ngjarja më e bukur muzikore e vitit.

Ndër vite, “Festivali i Këngës” do të ishte shtëpia e kompozitorëve të talentuar, instrumentistëve virtuozë dhe këngëtarëve me vokale ngjethëse. Do ta nisnin këtu karrierën e tyre për ta vijuar suksesshëm, legjendat e padiskutueshëm si: Vaçe Zela, Avni Mula, Gaqo Çako, Ema Qazimi, Tonin Tërshana, Ferdinand Deda, Agim Krajka, Pjetër Gaci, Tish Daija, David Tukiçi, Llazar Siliqi, Fatos Arapi, Dionis Bubani e shumë emra të tjerë të cilët renditen meritueshëm në panteonin e historisë së muzikës shqiptare.

Ndërsa vitet bëheshin dekada, evidentoheshin talente të reja dhe konsolidonin talentin e tyre poetët dhe kompozitorët. Mjafton të kujtojmë artistët Zhuliana Jorganxhi, Xhevahir Spahiu, Alqi Boshnjaku, Kastriot Gjini, Luan Zhegu, Vladimir Kotani, Edmond Zhulali, Ardit Gjebrea, Alfred Kaçinari, Alida Hisku, Nertila Koka, Parashqevi Simaku, Irma Libohova, Liljana Kondakçi, Mefarete Laze, Anita Bitri, Manjola Nallbani, Aurela Gaçe, Elsa Lila etj.

Kënga “Mall” e kantautorit të njohur Eugent Bushpepa u shpall fituese e Fest ’56. Dhënia e kupës u shoqërua me emocione të shumta, brohoritje dhe duartrokitje. “Jam i kënaqur që do të përfaqësoj Shqipërinë në Eurosong” tha Bushpepa. “I jam shumë mirënjohës RTSH” shtoi ai. “Mall” është një krijim muzikor i vetë fituesit Eugent Bushpepa. 

Burimi:http://www.festivali-rtsh.al/Përshtati për ALVA: E. K.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu