Diaspora

Xhozef DioGuardi apo Joseph J. DioGuardi lindi më 20 shtator të vitit 1940, është politikan amerikan me origjinë arbëresh-shqiptare nga Italia (Katundi, Kampanja). Sipas DioGuardit ai vjen nga një familje e ushtarëve të Skënderbeut të cilët kishin ndihmuar Mbretërinë e...
Aktori simpatik Xhevat Limani, duke e konsideruar masën e popullit një forcë të madhe shoqërore, rrëmben prej tij magjinë e artit dhe krijon veprën e tij të figuruar aq mirë të Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeut në një poemë...
Jeta është ..! Jeta është KËMBËNGULJA jote drejt qëllimit tënd! Por, Kjo nuk do t`i duket mirë secilit. Këtu nuk ka dyshim. Por, ti mos e prit këtë! Bëre ate që ti të duket e drejtë dhe harroji duartrokitjet. Ka njerëz, të cilëve nuk ju vjen mirë, kur tregon...
Një nga figurat më ikonike në fillim të shekullit të 20-të, Mustafa Qemal Ataturku mbahet mend si udhëheqësi i cili doli nga hiri i Perandorisë Osmane për të krijuar Turqinë si një republikë sovrane. Si president, kontributet e tij në...
Rita Ora anjëherë nuk e ka fshehur prejardhjen e saj dhe dashurinë që ka ndaj Kosovës. Së fundmi ajo ka postuar disa fotografi në vitin kur u emërua nga ish-presidentja e vendit Atifete Jahjaga si "Ambasadore Nderi e Kosovës", ndërsa...
Në Prishtinë krahas punëtorëve komunal është edhe z. Faik Sefa, një 75 vjeçar që për vite të tëra kujdeset për shtatoren e Shën Terezës. Ai diçka të tillë e bën, krejt në mënyrë vullnetare, sepse përkujdesjen për këtë ambient e ndien...
Mediat ndërkombëtare raportojnë se 22-vjeçarja Dua Lipa këngëtarja nga Kosova do të performojë  në Formula 1. Midis këngëtarëve që pritet të performojnë në Singapor janë Dua Lipa, ylli holandez Martin Garrix dhe Jay Chou. Koncerti i Formula 1 do...
Fuat Bllata fituesi i turneut në SHAH – 2018. Shoqata Atdhetare Dibra me shumë sukses organizoi për herë të parë “Turneun në SHAH”- 2018 i cili u prit shumë mirë dhe me një interesim të madh. Ishte kënaqësi e madhe...
Gëzuar Datëlindjen "Zëri i Amerikës" për Shqiptarët! - Shërbimi Shqiptar i "Zërit të Amerikës" shënon 75 vjetorin e transmetimit të parë të gjuhës shqipe Biberaj : “Mirënjohje kolegëve të Shërbimit Shqip dhe te gjithë gazetarëve që kanë pasur fatin dhe...
Mikpritje dhe duartrokitje, përgëzime shoqëruar me lot, përqafime, skandime dhe uluritje duke përjetuar katarzën e Motit të Madh përmes poemës dramatike GJERGJ KASTRIOTI SKËNDERBEU me autor, regjisor dhe aktor: Xhevat Limani. Fluturimi nga New York-u për në Romë mbrëmjen e...