Diaspora

69 vite pas vdekjes eshtrat e Mid’hat Frashërit, nga Nju Jorku dërgohen në Shqipëri. 110 vjetori i Kongresit të Manastirit drejtuar prej Mit'hat Frashërit, përmbush edhe amanetin e një prej mendimtarëve të mëdhenj të Kombit Shqiptar, për t’u prehur në...
Elina Xhengo, atletja nga Korça është shpallur kampione bote në hedhje shtize. Ajo prej vitesh jeton familjarisht në Greqi, ndaj dhe në vendin fqinj e kanë bindur për të garuar si atlete greke. Rekordi botëror prej 63.34m është vendosur...
Shoqata e Artistëve Shqiptarë të Kroacisë - DEA, në Zagreb, ditën e shtunë më datë 3 nëntor 2018 në sheshin At. Andrije Kačić Mioshić, nën kujdesin e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Republikën e Kroacisë dhe me ndihmën...
Historia e restorantit “Mineta Tavern” që ishte si një seli e komunitetit shqiptar në SHBA - “Mineta Tavern”, ishte një landmark "momument kulture" dhe vendi më historik në zonën Greenwich Village, në Manhatan. Në këtë restorant kanë ardhur nga njerëzit...
Sabit Bytyci Mirenjohje Foto /Kjo foto është e drejtë eksluzive për ALVA.AL  
Xhozef DioGuardi apo Joseph J. DioGuardi lindi më 20 shtator të vitit 1940, është politikan amerikan me origjinë arbëresh-shqiptare nga Italia (Katundi, Kampanja). Sipas DioGuardit ai vjen nga një familje e ushtarëve të Skënderbeut të cilët kishin ndihmuar Mbretërinë e...