PSIKOLOGJIA

Nina Mula lindi më 23 nëntor 1931 në Izhevsk, Rusi. Vajza bukuroshe nga Izhevski i Rusisë, e talentuar dhe e pasionuar me muzikën, nuk e mendonte kurrë se do të bëhej e njohur në një vend të vogël e të largët si Shqipëria. E rritur...
Çdo njeri që kalon në jetën tonë është i veçantë, lë gjithmonë një pjesë të jetës së vet te ne dhe gjithë jetën merr diçka nga jeta me vete, dikush merr shumë e dikush pak, por askush nuk ik...
Njihuni me Anën: Gati 30 vjet eksperiencë dhe përkushtim sa 300 njerëz bashkë. Me bagazh për t'u admiruar, ndër profesionistet më të strukturuara dhe këmbëngulëse që ka Shqipëria, veti që ia mundëson formimi i saj si inxhiniere dhe sfidat...
Prof. Asoc. Dr. Maklena Nika përkthyese e njohur në gjuhën greke prej disa vitesh i ka sjellur artëdashësve të librit përkthime nga autorë të shquar të letërsisë greke. Ajo aktualisht punon Pedagoge e gjuhës dhe e letërsisë greke  pranë...
Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si "Nënë Tereza" lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe u largua nga jeta më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit "Nobel për...
I lindur në Tiranë më 20 shtator 1968, Dritan Hoxha do të mbahet mend ndoshta si personazhi kryesor në median shqiptare të periudhës së post komunizmit. Dritan Hoxha revolucionarizoi brenda një peridhe mjaft të shkurtër kohe median në Shqipëri,...
Këngëtarja shqiptare Aurela Gace ka lindur në Llakatund, Vlorë më 16 tetor 1974. Ajo ka filluar të këndojë në Festivalin e Fëmijëve në qytetin e Vlorës, që në moshën 4 vjeç e gjysmë. Aty ka spikatur talenti i saj, që...
Kush është fizikani i parë i Institutit të Fizikës Bërthamore që punoi si inspektor i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike në Vjenë ? - Profesor Fuga sapo ka hedhur hapin e kohës në të 70-at e tij dhe prej dy...
Artan Fuga është anëtar i Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë. 1978    Është diplomuar në filozofi në Universitetin e Tiranës; 1981 - 1988 Pedagog në Fakultetin e Shkencave Politike e Juridike të Universitetit të Tiranës; 1988 - 1990 Përgjegjës i Sektorit...
Vasil Naçi Ceo & President i Agna Group është diplomuar për Financë në Universitetin Bujqësor të Tiranës në vitin 1991. Në të njëjtin vit filloi biznesin e tij duke krijuar Anonime Kakavi S.a, kompania e parë e Agna Group....