Personalitete të Shquara

Tinka Kurti u lind më 17 dhjetor 1932 në Sarajevë, Bosnjë Hercegovinë, nga një baba shqiptar dhe një nënë hungareze. Është më e madhja nga katër fëmijët. Familja e saj u shpërngul në Shkodër kur ajo ishte në moshë...
Ilir Shaqiri është këngëtar, autor këngësh dhe shkrimtar shqiptar nga Kosova, është veteran i UÇK-së, gjithashtu autor i 619 këngëve të lehta, popullore dhe folklorike shqiptare. Ai ka marr pjesë në më shumë se 1000 koncerte dhe përmbi 900 prej tyre janë humanitare. Ka krijuar dhe interpretuar mbi 600 këngë...
Një histori plot lavdi dhe kontradikta të një jete, që, siç vetë Ismail Qemali e ka thënë në fjalimin e 28 Nëntorit, Zoti donte që të ishte i pari shqiptar që ngriti flamurin. 1. Ismail Qemali, në fakt quhej Ismail...
Presidenti  i Republikës e dekoroi "Artistin e Merituar" shqiptar Xhoni Athanas më 12 dhjetor 2005, me motivacionin: “Për karrierë të gjatë artistike në skenën e Teatrit të Operas e të Baletit, për prezantimin me dinjitet të muzikës shqiptare brenda...
  Kompozitori Tish Daija “Artist i Popullit”, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, u lind më 30 Janar 1926 në Shkodër, në një familje patriote. Pa mbushur moshën shkollore,...
Edi Luarasi lindi në Tiranë në vitin 1940 është aktore e njohur shqiptare. Që në moshë të re ka debutuar në skenë. Fillimisht në 1956, kur ishte 16 vjeçe, së bashku me të motrën këndonin në skenën e Teatrit të Estradës. Spektatori duartrokiste “Motrat...
Më 2 dhjetor 1944 u lind Dr. Ibrahim Rugova në fshatin Cerrcë, të komunës së Istogut, Kosovë, në një familje të madhe që kishte prejardhjen nga krahina e Rugovës, apo siç njihej në ato anë, në familjen e Sadri Elezit....
  Fjala e së Lumes Nënë Terezë mbajtur në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqe, në Oslo, më 10 dhjetor 1979. Me që jemi mbledhur të gjithë bashkë, mendoj se, për të falënderuar Zotin e Çmimin Nobel për Paqen,...
Avni Mula lindi më 4 janar të vitit 1928 në Gjakovë, Kosovë, është një kompozitor i shquar shqiptar. Avniu u martua me sopranon ruse Nina Mula. Avni Mula ka dy vajza Adelina pianiste dhe Inva soprano. Baritoni dhe kompozitor i njohur Avni Mula për dekada me radhë është vlerësuar...
Inva Mula është këngëtare soprano shqiptare me famë ndërkombëtare. Ka lindur në Tiranë më 27 qershor 1963. Babai i saj Avni Mula shqiptar nga Gjakova dhe nëna Nina Mula ruse ishin gjithashtu këngëtarë në opera. Ajo filloi karrierën e sopranos në një moshë shumë të...