Personalitete të Shquara

Ali Dino Bej është një nga karikaturistët më të famshëm në Greqi i fillim shekullit të XX. Ai lindi në Prevezë më 1890 në një familje shqiptare, e cila ishte e pasur dhe që i takonte rangut të lartë...
Agim Qirjaqi është një aktor dhe regjisor shqiptar. U lind në Kolonjë në vitin 1950, dhe vdiq më 28 mars të vitit 2010. Karrierën si aktor e fillon në Teatrin Kombëtar, pas mbarimit të studimeve në Akademinë e Arteve...
Ahmet Pasha lindi më 7 shkurt të vitit 1948 në Kukës, është aktor i njohur shqiptar. Diplomohet në 1970 dhe emërohet menjëherë aktor në "Teatrin Kombëtar", ku në janar të 1971 fillon zyrtarisht karriera e tij e gjatë mbi...
Aktori shqiptar Albert Vërria ka lindur në Fier më 3 shtator 1936. Pasi mbaroi shkollën e mesme bujqësore punoi si zooteknik në vitet 1956 - 1959. Përfundon shkollën e lartë për aktor “Aleksandër Moisiu” (1959 -1963). Në vitin 1963...
Anastas Kristofori ka lindur më 28 Nëntor të vitit 1943 në fshatin Vuno të rrethit të Vlorës. Pas mbarimit të studimeve të larta në "Institutin e Lartë të Arteve" sot "Akademia e Arteve" në vitin 1970, fillon punën me...
Bep Shiroka ka lindur në 25 shtator të vitit 1933 në qytetin e Shkodrës. I rritur në një familje me tradita artistike, i ati i tij Kolë Shiroka ishte organizuesi i karnavaleve në qytetin e Shkodrës, zgjedh rrugën e...
Aktori shqiptar "kolosi i skenës shqiptare" Kadri Roshi lindi më 4 janar 1924, Mallakastër, Shqipëri; u largua nga jeta më 6 shkurt 2007 në Tiranë. Përfundoi studimet e larta në Pragë në vitin 1951. Ai, e filloi karrierën e...
Profesori universitar dhe hulumtuesi dr.Ferid Murati, i cili me prejardhje është nga Gostivari, ndërsa jeton dhe punon në Hjuston, Teksas, është fitues i çmimeve dhe mirënjohjeve të shumta për hulumtime në sferën e mjekësisë. Arritja më e rëndësishme në veprimtarinë...
Familja Mema, e njohur për traditën e saj futbollistike, ka qenë pjesë e një specialeje që UEFA ka publikuar në faqen e saj të internetit kushtuar të ashtuquajturave “familje të futbollit” në të gjithë kontinentin. Në këtë speciale, ku...
Futbollisti më i famshëm shqiptar Lorik Cana, në një intervistë për gazetarin Blendi Fevziu në “Opinion”, Tv Klan, ka rrëfyer jetën e tij nga fëmijëria e deri tani që luan tek ekipi i “Lazios”. Ai rrëfen pasionet e tij...