Ballina Evente & Njoftime

Evente & Njoftime

Kemi kënaqësinë t'ju ftojmë në shfaqen e dokumentarit premierë përgatitur nga gazetaria Mira  Shkurtame titull:  "JETOJMË NËN NJË QIELL"  Dokumentari i kushtohet rrugëtimit të gjuhës shqipe në trevat shqiptare dhe në diasporë.Ky dokumentar do të shfaqet ditën e hënë datë 4 mars 2019 ora...
“Ju jeni të jashtëzakonshëm” ishin fjalët përmbyllëse të liderit biznesmenit të suksesshëm Vasil Naçi drejtuar mijëra pjesëmarrësve  që morën pjesë në eventin e zhvilluar tashmë për të katërtin vit radhazi në Tiranë, “Rruga drejt Suksesit”, organizuar nga Agna Lidership...
Hapen aplikimet për “Smile Albania” 2019 gjatë gjithë sezonit turistik në të gjitha pikat hyrëse dhe zonat turistike. Pas suksesit të vitit të kaluar sërish do të angazhohen 500 të rinj për të promovuar turizmin shqiptar nëpërmjet buzëqeshjes së...
Shoqata Kulturore Shqiptaro-Gjermane "Scanderbeg" e cila mban emrin e heroit kombëtar Skënderbeu përveç se misionit që ka të tregojë për prejardhjen dhe historinë e heroit Gjergj Kastriotit Skënderbeu ajo gjithashtu është edhe pjesëmarrëse në aktivitetet e ndryshme që zhvillohen...
Në kuadër të “Ditës Ndërkombëtare të Muzikës” 21 qershorit, me synimin që muaji Qershor të shërbejë jo vetëm si një maratonë muzikore dhe kulturore por edhe si një inspirim edhe inkurajim në breza për të përfaqësuar krijimtarinë dhe talentin e...
Të dashur kolegë të Kuvendit Hapja e Kuvendit Ndërkombëtar do të zhvillohet te Muzeu Historik Kombëtar, Salla Kostandin Shpataraku, kati i dytë. Kujtojmë se: Në orën 11:00 -11:25 bëhet grumbulimi në sallë ku do të kemi një eskpozitë me thënie e figura...
Historia e Shqipërisë është një histori që pulson nga shpirti i qëndresës së dibranëve ndaj asimilimeve, gatuar nga brumi i bëmave të atyre protagonistëve historikë që u ngritën në lartësinë e misonarëve për fatet e kësaj treve. Ndër shekuj dibranët...
https://www.youtube.com/watch?v=aTWiNkZpEOY&feature=emb_logo Videoja përmbledhëse e Konferencës Ndërkombëtare të Ditës Botërore të Vlerave Shqipëri me pjesëmarrës nga Ballkani Perëndimor, Turqia, etj është prodhuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian. Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e "ALVA - Vlerat Shqiptare -...
Shtëpia ku shkrimtari i madh Ismail Kadare jetoi dhe punoi për shumë vite për të shkruar disa nga veprat e tij më të njohura letrare gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare, është kthyer në një muze falë projektit të...