Ballina ARTI & SPORTI

ARTI & SPORTI

Këngëtarja me origjinë shqiptare dhe famë botërore  Dua Lipa në ceremoninë e çmimeve "Grammy" 2021, ka fituar një nga gjashtë çmimet për të cilat ishte nominuar. Artistja fitoi çmimin për albumin më të mirë pop vokal “Future Nostalgia”. Në...
Inva Mula është këngëtare soprano shqiptare me famë ndërkombëtare. Ka lindur në Tiranë më 27 qershor 1963. Babai i saj Avni Mula shqiptar nga Gjakova dhe nëna Nina Mula ruse ishin gjithashtu këngëtarë në opera. Ajo filloi karrierën e sopranos në një moshë shumë të...
Krijimtaria e "Mjeshtrit të madh" Gazmend (Nikolla) Leka në pikturë gjithmonë ka marrë vlerësimin e publikut dhe kritikës, dhe sot ai është një nga personalitet më të shquar të artit në vendin tonë. Piktori Gazmend Leka, me dekada pranë krijimtarisë artistike...
Shokët e mi Shqiptarë si edhe unë mbërrim pas nje fluturimi turbulent në ditën e ndeshjes në mëngjes në Portugali. Vendasit nuk arrinin ta kuptojnë arsyen përse ne kishim fluturu aq larg për të mbështet djemtë tanë kuq e...
"Kolë Idromeno në retrospektivë" quhet ekspozita e cilat hapet ditën e enjte datë 27 qershor, ora 20:00 në sallën e ekspozitave të përkohshme, Galeria Kombëtare e Arteve.
Po vazhdojnë me sukses të shfaqen xhudistet shqiptare në Lojërat Mesdhetare Tarragona 2018.   Kësaj radhe në finale të garave që po zhvillohen në shtetin spanjoll, Loriana Kuka ka siguruar një vend në finalen e kategorisë deri në 78 kilogramë. Gjatë...
Presidenti  i Republikës e dekoroi "Artistin e Merituar" shqiptar Xhoni Athanas më 12 dhjetor 2005, me motivacionin: “Për karrierë të gjatë artistike në skenën e Teatrit të Operas e të Baletit, për prezantimin me dinjitet të muzikës shqiptare brenda...