Ballina Jam krenar/e që jam shqiptar/e

Jam krenar/e që jam shqiptar/e

Reshat Arbana lindi më 15 shtator 1940 në Tiranë, Shqipëri. Ai është aktor teatri dhe filmi. Një nga aktorët më popullorë të kinemasë shqiptare, me mbi 35 role, duke filluar që nga viti 1963. Pasi kreu studimet në shkollën...
Këngëtari dha kantautori i talentuar shqiptar Ermal Meta arriti të marrë çmimin më të madh të muzikës italiane duke fituar vendin e parë në "Sanremo 2018".  Ermal Meta ka shkruar këngë për emra të njohur të muzikës italiane si Patty...
Alba Priftin prej 15 vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ndërsa prej 8 vitesh punon te rrjeti gjigant CNN. Ajo u shpërngul me familjen në Amerikë kur ishte 15 vjeçe dhe që në shkollë të mesme kishte...
Ai është vetëm 12 vjeç dhe tashmë është shpallur kampion rajonal në Francë në sportin e judos. Kampioni quhet Lejdan Camaj me origjinë nga Kosova.  I urojmë suksese të mëtejshme Lejdanit!
Çdo komb ka një "Hero Kombëtar". Por rrallë i ndodh një vendi kaq të vogël si Shqipëria të ketë për të tillë, një figurë si Gjergj Kastriot Skënderbeun. Jo thjesht se për 25 vjet ai e ktheu Shqipërinë në...
13 dhjetor është Dita Botërore e Violinës - International Day of Violin, vegla që ka emancipuar muzikën tonë qytetare. Bashkë me violinën kujtojmë dhe vlerësojmë violinistët e shquar shqiptarë, mjeshtra të muzikës popullore ndër vite si: Hafize Leskovikun e sazeve...
Patriot demokrat i shquar, një nga ideologët përparimtarë të Rilindjes Kombëtare dhe një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Hero i Popullit. Lindi në Frashër (Përmet) në familjen e një spahiu të vogël të deklasuar; vëllaj i madh...
Inva Mula është këngëtare soprano shqiptare me famë ndërkombëtare. Ka lindur në Tiranë më 27 qershor 1963. Babai i saj Avni Mula shqiptar nga Gjakova dhe nëna Nina Mula ruse ishin gjithashtu këngëtarë në opera. Ajo filloi karrierën e sopranos në një moshë shumë të...
Para disa javësh Presidenti Republikës z. Ilir Meta dekoroi me titullin e lartë "Nderi Kombit" zonjën Edi Luarasi. Një dekorim i merituar pa çka se disi i vonuar. Edi nuk ndodhej në ceremoni për shkak të gjëndjes shendetesore por...