Ballina Diaspora

Diaspora

Në këto kohë të vështira pandemie që po mbizotëron botën, vjen një lajm i mirë nga bashkëkombasit tanë, krijimi i platformës së parë arsimore pa pagesë për shqiptarët kudo ato ndodhen nëpër botë. Themeluesi i saj  quhet Faton Limani....
2 mars 1444 🇦🇱️ Besëlidhja e Lezhës. Urime të gjithëve ju Vëllezër dhe Motra Shqiptarë! Gëzuar 2 - Marsin 574 vjetorin e Kuvendit të Besëlidhjes së Lezhës dhe bashkimit të parë politik, ushtarak, ekonomik dhe kombëtar të Popullit Shqiptar me në...
29-vjeçari do të nderohet të mërkurën me titullin “Ëngjëlli mbrojtës”, pasi shpëtoi nga një sulm 20 fëmijë. Ai kishte shpëtuar fëmijët teksa luanin në një shesh lojërash, kur një grua i ka ndjekur fëmijët, duke tentuar t’i godasë ata. Shqiptari...
Ne shqiptarët, ndoshta më tepër se të tjerët, kemi nevojë të promovojmë vlerat tona më të mira, sidomos në kushtet aktuale, ku duhet thënë se imazhi ynë kombëtar, për arsye të ndryshme, disi ka rënë. Kemi menduar dhe, madje...
"Artisti i Shquar" - aktori, regjisori, dramaturgu, shkrimtari Xhevat Limani, ka lindur më 1 janar 1953 në Fierishtë (Strugë). U diplomua në Akademinë e Arteve të Bukura në Prishtinë. Mbi tridhjetë vite punoi në teatrin shqiptar në Shkup. Ka...
Franz Vezuli djali i kompozitorit të shquar shqiptar Aleksandër Vezuli është fituesi i çmimit të parë si krijuesi më i mirë i programeve kompjuterike. Ai është shpallur fitues ndër 300 inxhinierë të kompanisë së tij që punojnë në Amerikë...
Më 2 korrik, eurodeputetja e parë shqiptare në Parlamentin Evropian, Arba Kokalari ka filluar zyrtarisht detyrën. Arba Kokalari, e cila jeton në Stokholm të Suedisë është shqiptarja e parë që në zgjedhjet e Majit ka fituar një ulëse në...
Në Prishtinë krahas punëtorëve komunal është edhe z. Faik Sefa, një 75 vjeçar që për vite të tëra kujdeset për shtatoren e Shën Terezës. Ai diçka të tillë e bën, krejt në mënyrë vullnetare, sepse përkujdesjen për këtë ambient e ndien...
Kultura Shqiptare shkëlqen për së treti herë me radhë në Karnavalin e Kulturave në Berlin Kreuzberg. Para gjysmë milioni shikuesve u prezantuan valle tradicionale, veshje të rajoneve të ndryshme nga trojet shqiptare, muzikë tradicionale dhe moderne. Një mënyrë e...
Miratohet krijimi i regjistrit shtetëror të mësuesve të gjuhës shqipe dhe çertifikata për nxënësit në Diasporë Këshilli i Ministrave ka miratuar propozimin e ministrit të Shtetit për Diasporën për krijimin e regjistrit shtetëror të mësuesve të gjuhësh shqipe në bazë...